Descriere
The RCD block DDA200 series is suitable for assembly with MCBs S200 series and S300P. It assures protection against the effects of sinusoidal alternating earth fault currents, protection, against indirects contacts and additional protection against direct (with sensitivity = 30 mA) contacts. Applications: residential, commercial, industrial.
Documente
Specificatii
| Electrical | |
| Nominal voltage | 230 V |
| Nominal current | 25 A |
| Rated fault current | 0.03 A |
| Number of poles | 4 |
| Leakage current type | AC |
| Surge current capacity | - kA |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 4 kV |
| Power loss | 3 W |
| Setting/control | |
| Rated fault current adjustable | No |
| Delay adjustable | No |
| Other | |
| Max. delay time | - ms |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Pollution degree | - |
| Connection | |
| Connectable conductor cross section solid-core | 16 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 16 mm² |
| Options | |
| Anti-nuisance tripping version | No |
| Model/type | |
| With interlocking device | Yes |
| Protection | |
| Degree of protection (IP) | IP2X |
| Operating conditions | |
| Ambient temperature during operating | -25 °C |
| Package 1 | |
| weight | 0,22 |
| length | 0,104 |
| width | 0,118 |
| qmax | 1 |
| qmin | 1 |
| um | C62 |
| gtin | 8012542793908 |
| Package 2 | |
| qmax | 16 |
| qmin | 16 |
| um | piece |
| gtin | 8012542793922 |
| Dimensions of product | |
| Weight | 0,173 |
| Length | 0,093 |
| Width | 0,105 |
| Depth | 0,076 |