Descriere
Surface mounted box. Waterproof box with double insulation seal. Grey, RAL 7035. Diameter for connection, cable or tube: 20 mm max. Cover with membrane for direct control of the mechanism. Lid opening 120°. Impact resistance index: IK06.
Documente
Specificatii
| Model/type | |
| Assembly arrangement | Surface mounted box |
| Number of modules (module system) | 3 |
| Number of units | 3 |
| Shape | - |
| Desktop device | - |
| With cover frame | Yes |
| With duct entry | Yes |
| With cable entry | No |
| With screw gland entry | No |
| With installation tube entry | - |
| Number of earthing terminals | - |
| Mounting/installation | |
| Suitable for mounting over existing flush-mounted box | - |
| Mounting direction | Horizontal |
| Cross-trunking mounting | - |
| Application | |
| Suitable for modular domestic switching devices | Yes |
| Material | |
| Material | Plastic |
| Material quality | Other |
| Halogen free | Yes |
| Surface protection | Untreated |
| Surface finishing | Matt |
| Colour | |
| Colour | Grey |
| RAL-number (similar) | 7035 |
| Transparent | No |
| Protection | |
| Shock resistant | No |
| Degree of protection (IP) | IP55 |
| Connection | |
| Number of inlets | - |
| Inlet from the rear | - |
| Measurements | |
| Width | 104 mm |
| Height | 80 mm |
| Diameter | - mm |
| Depth | 63 mm |
| Device width | 104 |
| Device height | 80 |
| Device depth | 63 |
| Package 1 | |
| weight | 1,47 |
| length | 0,19 |
| width | 0,096 |
| qmax | 10 |
| qmin | 10 |
| um | C62 |
| gtin | 8427238099545 |
| Dimensions of product | |
| Weight | 0,147 |
| Length | 0,08 |
| Width | 0,104 |
| Depth | 0,063 |