Descriere
Întreruptor-separator DC, lăţime 4 module, 4-poli, 16A
Specificatii
| Model/type | |
| Switching function | Off switch |
| With signal lamp | No |
| Lamp type | - |
| Connection | |
| Number of contacts as normally open contact | - |
| Number of contacts as normally closed contact | - |
| Number of contacts as change-over contact | - |
| Electrical | |
| Number of poles | 4 |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 1000 V |
| Min. rated voltage | - V |
| Rated switching capacity | 0.32 kA |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 0.19 kA |
| Voltage type | DC |
| Max. lamp power | - W |
| Colour | |
| Colour calotte | Grey |
| Other | |
| Lamp socket | - |
| Imprint/indication | - |
| Measurements | |
| Width in number of modular spacings | 4 |
| Built-in depth | 79.5 mm |
| Protection | |
| Degree of protection (IP) | IP20 |