Descriere
Baza Pentru Intrerupator De Sarcina Mini Vario - 3 Poli - 20 A
Documente
Specificatii
| Connection | |
| Type of electrical connection of main circuit | Screw connection |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of auxiliary contacts as change-over contact | 0 |
| Number of auxiliary contacts as normally open contact | 0 |
| Model/type | |
| Version as emergency stop installation | No |
| Type of control element | - |
| Version as main switch | No |
| Version as maintenance-/service switch | No |
| Version as safety switch | No |
| Number of switches | 1 |
| Motor drive integrated | No |
| Electrical | |
| Rated operation power at AC-3, 400 V | 4 kW |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 6 kA |
| Rated permanent current Iu | 20 A |
| Max. rated operation voltage Ue AC | 690 V |
| Number of poles | 3 |
| Rated short-time withstand current lcw | 0.14 kA |
| Rated operating voltage | 690 V |
| Rated operation power at AC-23, 400 V | 5.5 kW |
| Rated permanent current at AC-21, 400 V | 20 A |
| Switching power at 400 V | - |
| Rated permanent current at AC-23, 400 V | 11 A |
| Options | |
| Version as reversing switch | No |
| Voltage release optional | No |
| Interlockable | No |
| Motor drive optional | No |
| Mounting/installation | |
| Suitable for front mounting centre | Yes |
| Suitable for front mounting 4-hole | Yes |
| Suitable for intermediate mounting | No |
| Suitable for floor mounting | No |
| Other | |
| Device construction | Built-in device fixed built-in technique |
| Protection | |
| Degree of protection (IP), front side | IP20 |
| Degree of protection (NEMA) | - |
| Colour | |
| Colour control element | - |
| Application | |
| Suitable for distribution board installation | No |
| Package 1 | |
| volume | 795,6 cm3 |
| weight | 119 g |
| length | 12 cm |
| width | 8,5 cm |
| qmax | 1 |
| qmin | 1 |
| um | C62 |
| gtin | 3389110759846 |
| Package 2 | |
| volume | 36000 cm3 |
| weight | 3,315 kg |
| length | 40 cm |
| width | 30 cm |
| qmax | 24 |
| qmin | 24 |
| um | CT |
| gtin | 43389110759844 |