Descriere
Contoarele de energie Acti9 iEM3000 ofera o gama atractiva de contoare de energie trifazate, montate pe sina DIN, cu afisaj LCD. Semnalizarea locala suplimentara include un indicator LED verde de alimentare, un LED galben intermitent pentru verificarea preciziei si indicatoare de comunicatii. Acest contor poate fi utilizat in facturarea individuala si aplicatii de contorizare partiala. Contorul ofera urmatoarele clase de precizie: clasa 1 pentru masurarea energiei active conform IEC 62053-21, clasa B pentru masurarea energiei active conform EN 50470-3 si clasa 1 pentru masurarea energiei active conform IEC 61557-12. Contorul va masura puterea activa si reactiva, energia activa si reactiva. Proiectat pentru retele de 50 Hz sau 60 Hz, tensiunea de alimentare poate varia de la 100 la 277 V c.a. sau de la 173 la 480 V c.a. Curentul nominal trece printr-un transformator de 1 A sau 5 A pentru a fi masurat in acest contor si va accepta configuratii monofazate cu neutru, trifazate si trifazate cu neutru. Protocolul de comunicatii este Modbus cu suport pentru borne cu surub. Exista o iesire digitala de impulsuri pentru citirea energiei. Certificarile includ EAC, CE, UL si MID. Dimensiunile produsului sunt urmatoarele: latime 90 mm, adancime 69 mm, inaltime 95 mm si greutatea produsului 260 g.
Documente
Specificatii
| Electrical | |
| Max. current (Imax) | 6 A |
| Nominal voltage (Un) L-L | 173 V |
| Nominal current (In) | 5 A |
| Nominal voltage (Un) N-L | 100 V |
| Other | |
| Frequency | 50 Hz |
| Pulse output | Electrical |
| Pulse rate | 0 Imp/kWh (kvarh) |
| Accuracy class | C |
| Options | |
| Calibrated | No |
| Escapement mechanism | No |
| EEC40 signature | No |
| Model/type | |
| Model | Measurement transformer |
| Pulse type | S0 |
| Energy type | Effective power |
| Number of positions total (counter) | 9 |
| Tariff type | One-tariff |
| Type of indication | Digital |
| Pole type | Three conductor/four conductor |
| Measurement type load profile | No |
| With lock code | No |
| Type of meter | Electronic |
| Approval/certification | |
| Approval | Measuring Instruments Directive |
| Measurements | |
| Width in number of modular spacings | 5 |
| Height | 95 mm |
| Width | 90 mm |
| Depth | 69 mm |
| Setting/control | |
| Tariff control | - |
| Communication | |
| Type of interface | None |
| Protection | |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Degree of protection (NEMA) | 1 |
| Mounting/installation | |
| Mounting method | DRA (DIN-rail adaptor) |
| Application | |
| Suitable for | Purchase |
| Package 1 | |
| volume | 896,23 cm3 |
| weight | 338 g |
| length | 10,6 cm |
| width | 9,5 cm |
| qmax | 1 |
| qmin | 1 |
| um | C62 |
| gtin | 3606480481543 |
| Package 2 | |
| volume | 36000 cm3 |
| weight | 10,616 kg |
| length | 40 cm |
| width | 30 cm |
| qmax | 30 |
| qmin | 30 |
| um | CT |
| gtin | 43606480481541 |