Descriere
Separator De Sarcina Interpact Ins160 - 4 Poli - 160 A
Documente
Fisa tehnica
Specificatii
| Connection | |
| Type of electrical connection of main circuit | Screw connection |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of auxiliary contacts as change-over contact | 2 |
| Number of auxiliary contacts as normally open contact | 0 |
| Model/type | |
| Version as emergency stop installation | No |
| Type of control element | Long rotary handle |
| Version as main switch | Yes |
| Version as maintenance-/service switch | Yes |
| Version as safety switch | No |
| Motor drive integrated | No |
| Number of switches | 1 |
| Electrical | |
| Rated operation power at AC-3, 400 V | - |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 65 kA |
| Rated permanent current Iu | 160 A |
| Max. rated operation voltage Ue AC | 690 V |
| Number of poles | 4 |
| Rated short-time withstand current lcw | 5.5 kA |
| Rated operating voltage | 690 V |
| Rated operation power at AC-23, 400 V | 75 kW |
| Rated permanent current at AC-21, 400 V | - |
| Switching power at 400 V | - |
| Rated permanent current at AC-23, 400 V | 160 A |
| Options | |
| Version as reversing switch | No |
| Voltage release optional | No |
| Interlockable | Yes |
| Motor drive optional | No |
| Mounting/installation | |
| Suitable for front mounting centre | Yes |
| Suitable for front mounting 4-hole | Yes |
| Suitable for intermediate mounting | No |
| Suitable for floor mounting | Yes |
| Other | |
| Device construction | Built-in device fixed built-in technique |
| Protection | |
| Degree of protection (IP), front side | IP40 |
| Degree of protection (NEMA) | - |
| Colour | |
| Colour control element | Black |
| Application | |
| Suitable for distribution board installation | Yes |
| Package 1 | |
| volume | 2211 cm3 |
| weight | 1,123 kg |
| length | 15 cm |
| width | 11 cm |
| qmax | 1 |
| qmin | 1 |
| um | C62 |
| gtin | 3303430289135 |
| Package 2 | |
| volume | 36000 cm3 |
| weight | 11,594 kg |
| length | 40 cm |
| width | 30 cm |
| qmax | 10 |
| qmin | 10 |
| um | CT |
| gtin | 13303430289132 |
| Package 3 | |
| volume | 422400 cm3 |
| weight | 106 kg |
| length | 120 cm |
| width | 80 cm |
| qmax | 80 |
| qmin | 80 |
| um | PF |
| gtin | 73303430289134 |